auto

Czy wypożyczonym autem można jechać za granicę?

Biorąc auto z wypożyczalni, zawsze warto dokładnie zapoznać się z obowiązującym regulaminem. Należy również przejrzeć poszczególne punkty zapisane w umowie jeszcze przed jej podpisaniem. Pojazdem zazwyczaj możemy się wybrać za granicę naszego kraju dopiero po uzyskaniu zgody od wypożyczalni. Jednak w takim wypadku najprawdopodobniej zajdzie konieczność uiszczenia dodatkowej opłaty, aby wyjazd wypożyczonym samochodem za granicę był możliwy.

Czy samochodem z wypożyczalni można jechać za granicę?

Wiele osób, opuszczając kraj po wcześniejszym skorzystaniu z oferty wypożyczalni, może się nawet nie zastanawiać, czy wypożyczonym autem można jechać za granicę. Teoretycznie nie ma przeciwwskazań, ale lepiej dokładnie przeczytać warunki umowy lub zapytać o tę kwestię pracownika firmy wynajmującej. W momencie, gdy pojedziemy bez takiej zgody, to niestety wypożyczalnia może zażądać zapłaty kary, jeśli w umowie został uwzględniony zapis o zakazie poruszania się pojazdem poza granicami Polski. Wtedy według względów formalnych nie powinniśmy znajdować się takim samochodem za granicą. Aby jednak móc swobodnie przekroczyć granicę któregokolwiek z naszych sąsiadów, najczęściej wystarczy w takim przypadku uiszczenie dodatkowej opłaty, dzięki której możemy udać się w wymarzoną podróż. Wiele osób wypożycza samochody, ponieważ chce przejechać o wiele dłuższe trasy w bardziej komfortowych warunkach oraz mieć wystarczającą ilość miejsca na bagaże. Zastanawiając się nad tym, czy autem z wypożyczalni można jechać za granicę, trzeba pamiętać, że niektóre wypożyczalnie nie dają możliwości podróżowania posiadanymi pojazdami poza granicami Unii Europejskiej. Dlatego to też należy przeanalizować, gdy chcemy skorzystać z interesującego nas samochodu w garażu wybranej firmy. Jak widać, wyjazd wypożyczonym samochodem za granicę nie jest tak łatwy. Co więcej, nieraz trzeba przygotować się na dodatkowe opłaty związane z taką wycieczką. Nie należy zapominać, że nawet wjazd na teren kraju naszych najbliższych sąsiadów powinien zostać wcześniej uzgodniony z daną wypożyczalnią, z którą zawarliśmy umowę.

Na jakie jeszcze aspekty zwrócić, gdy wynajmujemy pojazd z wypożyczalni?

Przed podpisaniem umowy należy dokładnie zapoznać się ze wszystkim podpunktami. Natomiast kiedy mamy jakieś wątpliwości, lepiej dopytać o kwestię, która nas nurtuje. Niektóre wypożyczalnie wprowadzają na przykład licznik kilometrów - oznacza to, że określonej wartości nie możemy przekroczyć, bo w przeciwnym razie zapłacimy karę za złamanie regulaminu. Najczęściej w umowie pojawiają się również zapisy, że w baku paliwa ma się znajdować taka sama ilość paliwa, jak w momencie przekazania pojazdu wynajmującemu. W momencie, gdy tak nie będzie, to również trzeba zapłacić dodatkowe pieniądze za niedotrzymanie tego warunku. Dlatego lepiej jest podjechać na stację benzynową przed samym oddaniem, ponieważ wtedy zapłacimy mniej za paliwo niż zazwyczaj wynosi kara. Przeważnie jesteśmy również zobowiązani do tego, aby oddać samochód czysty na zewnątrz oraz w środku. Przed wynajmem trzeba również przeanalizować, czy pojazd posiada wszystkie niezbędne ubezpieczenia, które mogą się okazać kluczowe, gdy będziemy uczestniczyć w kolizji. Należy także dokładnie skontrolować samochód, czy nie ma żadnych widocznych uszkodzeń lub zarysowań, a ewentualne usterki trzeba umieścić w protokole wypożyczenia. Powinniśmy obejrzeć auto na zewnątrz, ale nie należy zapominać również o wnętrzu i takich aspektach, jak stan foteli czy przetarcia tapicerki. Wypożyczając samochód, należy sprawdzić datę oraz czas, w jakich musimy zwrócić pojazd we wskazane miejsce. Nieraz, gdy przekroczymy termin, możemy być zobligowani do wniesienia dodatkowej opłaty. Niektóre firmy również odbierają wypożyczone auto bezpośrednio spod domu wynajmującego, a to jest bardzo wygodna opcja, ponieważ nie trzeba się martwić o transport z powrotem do miejsca zamieszkania. W momencie, gdy interesuje Cię wypożyczenie samochodu, warto wejść na stronę internetową  https://spectrumcars.pl/wypozyczalnia-samochodow-krakow/, gdzie do wyboru pozostaje sporo modeli pojazdów.