Czym są i jak działają fungicydy?

Każdego roku wielu uprawom grożą gatunki inwazyjne, które mogą spowodować obumarcie roślin na szeroką skalę. Dotyczy to szczególnie właścicieli większych gospodarstw rolnych, które potrzebują dobrego zabezpieczenia. Na ratunek przychodzą tutaj fungicydy niwelujące i zwalczające grzyby zagrażające uprawom. Czym dokładnie są oraz jak działają? Warto się temu dokładnie przyjrzeć.

Fungicyd – co to jest?

Fungicydami nazywamy grupę związków chemicznych, których przeznaczeniem jest zwalczanie szerokiej gamy grzybów niszczących rośliny. Stąd właśnie pochodzi też ich nazwa – fungusz łaciny oznacza “grzyb”. Tego typu preparaty wpływają na szeroko pojęte procesy fizjologiczne tych organizmów, zaburzając sposoby na pozyskiwanie energii, zmieniając przepuszczalność błon plazmatycznych oraz hamując biosyntezę białek, ergosterolu oraz tłuszczy. Efektem tego jest śmierć grzyba, a zatem zachowanie zdrowia roślin.

Wiedząc już, co to jest fungicyd, warto dowiedzieć się o jego różnych odmianach. Pierwszy z podziałów to ten, który mówi o aplikacji – środki można stosować zarówno zapobiegawczo, jak i interwencyjnie. W przypadku preparatów zapobiegawczych podawanie ich przebiega tak naprawdę bez ustanku, aby nie dopuścić do możliwego zakażenia grzybicznego roślin. W drugiej opcji stosuje się preparaty, które mogą działać niszcząco na inwazyjne organizmy, w ten sposób nie dopuszczając do rozwoju infekcji. 

Środki zapobiegawczo-interwencyjne dzielimy na:

  • interwencyjne – działają w określonym czasie, gdy infekcja już nastąpiła, ale warstwa fungicydu zapobiegawczego nie opuściła jeszcze rośliny,
  • wyniszczające – to środki zabijające grzyby; mogą być stosowane w późniejszych etapach zakażenia, jednak nie zawsze uda im się całkowicie wyleczyć uprawy.

Wiedza ta pozwala przejść do kolejnego aspektu, jakim są działania poszczególnych rodzajów fungicydów.

Fungicydy - jak działają poszczególne grupy?

W sklepach można znaleźć wiele różnych odmian fungicydów, tak jak to widać na stronie https://superplony.pl/pl/c/Fungicydy/24. Z tego powodu warto wiedzieć, jak dokładnie działają i czym się od siebie różnią.

Jakie grupy fungicydów wyróżniamy?

  • Siarkowe – w środku znaleźć można wielosiarczki wapnia, które działają na zasadzie wywoływania problemów z cyklem oddechowym u grzybów. Jest to rodzaj zalecany przede wszystkim przy ataku parcha jabłoni oraz mączniaka prawdziwego;
  • Strobilurynowe – działają na zasadzie zaburzenia procesów energetycznych grzybów, po których dochodzi do nieprawidłowego transportu elektronów w mitochondriach. Jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów fungicydów. Co więcej, sam dzieli się na wiele różnych typów;
  • Miedziowe – są toksyczne dla człowieka i zwierząt, wykazując silne działanie bakterio- oraz grzybobójcze. Świetnie poradzą sobie z mączniakami rzekomymi, zarazą ziemniaka, parchem jabłoni oraz kędzierzawościom liści brzoskwini;
  • Chloronitrylowe – wykazują małą toksyczność dla człowieka, a w kontakcie z grzybem zakłócają jego zdolności do produkcji energii, co w rezultacie skutkuje ich obumieraniem.

Wiedząc już, co to jest fungicyd i na jakie podstawowe grupy się dzieli, należy spojrzeć, kiedy warto go stosować.

Jak objawia się choroba grzybowa roślin?

Najważniejsza jest tutaj baczna obserwacja, która pozwala na kontrolę bieżącego stanu roślin. To sposób na natychmiastową interwencję, jeśli takowa byłaby potrzebna. Im szybsza reakcja, tym większe prawdopodobieństwo usunięcia problemu. Trzeba tutaj zwracać uwagę przede wszystkim na wszelkiego rodzaju deformacje rośliny, a w tym:

  • więdnięcie,
  • zmiany barwy,
  • powstające zgnilizny.

Kluczem jest zapobieganie, gdyż leczenie nie zawsze będzie wiązać się z pełnym wyzdrowieniem upraw. Dlatego warto stosować fungicydy regularnie, zabezpieczając rośliny przed atakami grzybów.

Które uprawy są najbardziej zagrożone?

Grzybowa infekcja może dotyczyć tak naprawdę każdej rośliny, przez co zawsze warto stosować środki zapobiegawcze. Oczywiście, niektóre gatunki są bardziej narażone na ataki. W tym gronie znajdą się przede wszystkim wszelkiego rodzaju zboża, a także rzepak. Grzyby uwielbiają również atakować warzywa, drzewka owocowe, winorośle i jagodniki. W tych przypadkach warto szczególnie przyglądać się oznakom zakażenia.