Granulat PVC - zastosowanie

Granulat PVC to aktualnie jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów do produkcji różnego rodzaju rzeczy na bazie tworzyw sztucznych. Szacuje się, że jest to jeden z najbardziej uniwersalnych rodzajów materiału, który posiada liczne zalety i możliwości wykorzystania. Wszystko to sprawia, że od wielu lat PCV jest powszechnie wykorzystywany w produkcji - między innymi butelek, pojemników, wykładzin, folii zabezpieczających, izolacji kablowych, płyt z tworzywa sztucznego i wielu innych. Na co dzień bardzo często (nawet nie zdając sobie z tego sprawy) korzysta się z produktów powstałych na bazie właśnie polichlorku winylu. Jak twierdzi producent granulatów, wynalezienie PCV jest więc jednym z najważniejszych odkryć XIX wieku.

Odkrycie polichlorku winylu zostało przypisane pewnego francuskiemu chemikowi i fizykowi Henri-Victorowi Regnault’owi, który w 1835 roku w trakcie swoich licznych badań nad różnymi substancjami otrzymał biały proszek - nazwany właśnie PCV. Jak to zazwyczaj bywa początkowo PCV nie cieszyło się dużą popularnością. Wynikało to przede wszystkim z niewiedzy, w jaki sposób substancja może zostać wykorzystana w praktyce. Dopiero prawie 80 lat później, kiedy to niemiecki Chemik Fritz Klatte spopularyzował metody wytwarzania żywic ze związków winylowych zaczęto na nowo interesować się PCV oraz jego właściwościami. Przełomem, który doprowadził do masowej produkcji polichlorku winylu były lata 30. XX wieku. To właśnie wtedy na terenie Niemiec i Stanów Zjednoczonych powstały fabryki zajmujące się wytwarzaniem PCV na dużą skalę oraz nastąpiło powszechne wykorzystanie tego materiału w przemyśle różnego rodzaju.

Skąd nazwa PCV?

Międzynarodowa nazwa polichlorku winylu to polyvinyl chloride, a jej skrótem jest PVC. W Polsce od lat błędnie wykorzystuje się skrót PCV (najprawdopodobniej wskutek nieodpowiedniego tłumaczenia). W handlu dość często wykorzystuje się również inne określenia na PCV - polwinit bądź polwiplast (zwany granulatem obuwiowym).

Czym cechuje się tworzywo sztuczne, jakim jest PCV?

PVC posiada bardzo dobre właściwości plastyczne oraz wysoką wytrzymałość mechaniczną. Dodatkowo jest odporny na działanie większości rozpuszczalników. Cechuje go również świetna odporność na działanie między innymi czynników atmosferycznych. Wszystko to niewątpliwie sprawia, że zastosowanie granulatu PVC jest naprawdę bardzo szerokie.

Na temat polichlorku winylu panuje wielu różnorodnych mitów - przede wszystkim dotyczących jego rzekomej szkodliwości. Wynika to przede wszystkim z rozpowszechnienia informacji na temat tego, że granulat PCV uwalnia rakotwórczy chlorek winylu, oraz że w trakcie spalania materiałów na bazie granulatu powstają między innymi dioksyny czy chlorowodór. Obie te informacje nie są prawdziwe - potwierdzają to liczne wyniki badań na temat surowca, jakim jest granulat PCV oraz przeprowadzone ekspertyzy na temat szkodliwości i emitowanych toksyn w trakcie utylizacji.

Granulat PVC - do czego i kiedy jest stosowany?

Jak już zostało to wspomniane wcześniej, polichlorek winylu jest powszechnie wykorzystywany w różnych branżach oraz sektorach przemysłu. Najczęściej PCV bywa kojarzone przede wszystkim z rurami PCV wykorzystywanymi od lat, chociażby do transportu wody w sieciach hydraulicznych. Z powodzeniem stosuje się go między innymi:

  • w branży medycznej - do produkcji niektórych elementów i akcesoriów medycznych, takich jak dreny, sondy, strzykawki bądź cewniki;
  • w branży elektrycznej - do produkcji osłonek kablowych, materiałów izolacyjnych;
  • w branży spożywczej - w produkcji opakowań, folii do pakowania.

Powszechne zastosowanie granulatu PVC wykorzystuje się również na szeroką skalę w produkcji niektórych części odzieży (przede wszystkim butów), elementów w poszczególnych urządzeniach elektrycznych i elektronicznych, w produkcji płyt gramofonowych czy wykładzin. Granulat PCV stosuje się również w trakcie tworzenia elewacji na budynkach prywatnych czy użytku publicznego, a także jako pokrycie boisk i innych miejsc aktywności sportowej.