pająk

Jak szybko i skutecznie pozbyć się pająków z domu?

Nikt nie lubi, jak po domu biegają mu robaki. Dom powinien być azylem, oazą spokoju, a nie ogrodem, w którym mieszkają insekty. Niestety, jesień sprzyja pojawianiem się w naszych mieszkaniach jednych z najbardziej odrażających stawonogów. Sprawdź, jak skutecznie pozbyć się pająków w domu naturalnymi sposobami i jaki spray do zwalczania pająków jest najskuteczniejszy.

Pająki w domu – skąd się biorą?

Jesień to okres, w którym pająki się rozmnażają. Dlatego samce wyruszają na poszukiwanie samic. Powoduje to, że zazwyczaj schowane w ciemnych kątach Twojego domu, zaczynają ukazywać się Twoim oczom. Niestety, bardzo duża liczba społeczeństwa cierpi na arachnofobię, czyli lęk przed pająkami. Dlatego szuka sposobów na to, jak pozbyć się pająków w domu. Prawda jest jednak taka, że one same boją się ludzi i w momencie, gdy wyczują ruch lub zapalisz światło, zaczną uciekać. Mitem jest, że pająki nie chodzą po ścianach, sufitach, czy łazienkach. Obecne kafelki i terakota nie są gładkie i śliskie, zawsze występują, choć małe chropowatości, które ułatwiają poruszanie się stawonogom.

Skąd się biorą pająki w domach? Przeważnie przychodzą z podwórka. Lato sprzyja otwieraniu okien i częstemu, całodobowemu wietrzeniu mieszkań, a to jak zaproszenie dla tych insektów. Szczególnie wieczorami i w nocy, kiedy to zaczynają swe wędrówki na żer. Ponadto, jak już taki pająk wejdzie do Twoich pomieszczeń i się zadomowi, szuka pajęczycy. Gdy się okaże, że i taka postanowiła utkać swoją pajęczynę u Ciebie, zachodzą gody i... rozmnażanie. Samica składa za jednym razem nawet 30 jaj, z których wykluwa się 30 małych pajączków. Na początku mieszkają wszystkie na jednej sieci, ale potem rozchodzą się po zakamarkach Twojego domu. Dlatego warto wiedzieć, jak się pozbyć pająków z domu raz, a dobrze.

Poznaj swojego wroga, czyli jakie pająki mieszkają w domach?

Jeśli jeszcze nigdy nie korzystałaś ze sprayu do pająków, to możesz być pewna, że przynajmniej kilka z nich z Tobą mieszka. Nie ma bowiem domostwa, które uniknęłoby zainstalowania się tego nieproszonego gościa. Najczęściej są to kątniki mniejsze, zwane też kątnikami domowymi. Osiągają wielkość około 1 cm, są czarne i włochate. Jeśli widzisz, jak chodzi Ci po ścianie, to możesz być pewna, że jest to samiec. Pajęczyce rzadko opuszczają swoją sieć. Jest ona mała, ale bardzo gęsta. Choć kątniki nie lubią światła i uciekają zaraz, gdy je zapalisz, to niestety gryzą i to boleśnie. Stąd powinnaś, jak najszybciej dowiedzieć się, jak się skutecznie pozbyć pająków w domu.

Innym gościem, którego możesz się spodziewać w swoim mieszkaniu, jeśli nie zastosujesz sprayu do pająków, jest nasosznik trzęś. Jego wygląd jest najmniej przerażający. Cechą charakterystyczną są długie i cienkie odnóża. Lubi ciepłe i ciemne pomieszczenia, dlatego najczęściej spotkasz go w piwnicy i łazience. Choć wygląda niegroźnie, to swoim jadem potrafi zabić kątnika, który jest od niego większy i masywniejszy, a nawet tarantulę. Dla człowieka nie jest groźny.

Choć z nazwy brzmi całkiem miło, Zyzuś tłuścioch może przyprawić wyglądem o gęsią skórkę. Nie jest wprawdzie duży, bo jego długość to maksymalnie 8 mm, ale pękaty odwłok i gęste owłosienie odstrasza. Najczęściej spotyka się go w piwnicach i na strychach. W domach mieszka na przykład za kaloryferami. Swoje wędrówki rozpoczyna w czerwcu, a kończy we wrześniu.

Pająki w domu – jak się ich pozbyć?

Walkę z pająkami możesz podjąć domowymi sposobami lub skorzystać ze sprayu na pająki, który dostępny jest w każdej drogerii czy sklepie z artykułami gospodarstwa domowego. Nie powinny stosować go kobiety w ciąży, należy unikać kontaktu z dziećmi oraz zwierzętami. Po zakończonej dezynsekcji należy dobrze wywietrzyć pomieszczenie, a miejsca, które pryskałaś umyć wodą z płynem do naczyń. Małe dzieci i zwierzęta lubią dotykać ściany i podłogi, a potem lizać rączki i łapy.

Zastanawiasz się, jak się pozbyć pająków z domu domowymi sposobami? Najbardziej skuteczne jest zastosowanie naparu z mięty lub rozłożenie jej świeżych lub suszonych liści w kątach. Pająki bardzo nie lubią jej zapachu, podobnie jak aromatu cytryny oraz lawendy. Skuteczność wykazuje również trzymanie w domu kasztanów. Podczas mycia podłóg i listew przyściennych dodawaj do wody octu, on również skutecznie odstrasza pająki, a przy tym sprawia, że podłoga lśni.

Warto również skorzystać z elektrycznych odstraszaczy pająków, tych zapachowych lub emitujących mikro dźwięki, niesłyszalne dla człowieka, ale dla pająków nie do wytrzymania. Jak już wytępisz pająki z domu, pamiętaj w oknach założyć moskitiery.