zapalenie skóry

Jak zdiagnozować atopowe zapalenie skóry?

Skóra jest największym organem człowieka. To jeden z najważniejszych narządów ciała ludzkiego, który ze względu na swoją lokalizację pośredniczy i łączy świat zewnętrzny z ustrojem człowieka. Cała skóra dorosłego człowieka może osiągnąć powierzchnię dwóch metrów kwadratowych oraz wagę trzech kilogramów, dlatego codzienna troska o jej kondycję oraz zdrowie jest bardzo ważna. Ze względu na swoją budowę oraz umiejscowienie, skóra człowieka pełni wiele istotnych funkcji. Jej głównym zadaniem jest ochranianie wewnętrznych warstw przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych, a ponadto aktywnie uczestniczy w procesie termoregulacji, wytwarzania ciał obronnych, a także zachowaniu dobrej kondycji gospodarki wodno-elektrolitowej. Skóra człowieka, ze względu na specyficzną budowę oraz rolę dla organizmu jest narażona na rozwój przewlekłych chorób, a jedną z najczęściej rozpoznawanych jest atopowe zapalenie skóry. Jak zdiagnozować atopowe zapalenie skóry? Co należy wiedzieć o tej chorobie?

Atopowe zapalenie skóry - charakterystyka choroby

Atopowe zapalenie skóry, skrótowo nazywane AZS jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry ludzkiej. Główną cechą charakterystyczną schorzenia jest odczuwanie silnego świądu naskórka oraz zmaganie się z okresami reemisji choroby oraz intensywnymi nawrotami. Właściwa pielęgnacja skóry objętej atopią, a także znajomość czynników środowiskowych, prowadzących do pogorszenia stanu chorobowego daje szansę na łagodzenie utrudniających funkcjonowanie zmian skórnych. Atopowe zapalenie skóry najczęściej diagnozowane jest u dzieci w okresie niemowlęcym, niemniej jednak zmaganie się z chorobą uwarunkowane jest genetycznie. U osób posiadających AZS dochodzi do nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu naskórka, który z fizjologicznego punktu widzenia jest pierwszą barierą oddzielającą środowisko od ustroju ludzkiego. Nienaruszony naskórek doskonale radzi sobie z oddawaniem odpowiedzi na działanie czynników alergizujących czy też drażniących, a u pacjentów z atopią komórki naskórka nie przylegają ściśle do siebie, co sprawia, że nie są w stanie właściwie pełnić roli obronnej. Wnikanie alergenów, a także substancji drażniących doprowadza do wywołania reakcji zapalnej, która objawia się zmianami i wykwitami na skórze.  

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry? Objawy choroby

Objawy atopowego zapalenia skóry są bardzo charakterystyczne i łatwe do rozpoznania. Dodatkowo ich obecność znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie i prowadzi do odczuwania znacznego dyskomfortu. Czterema, najważniejszymi objawami AZS są:
  • odczuwanie swędzenia skóry,
  • charakterystyczne ulokowanie zmian skórnych, co zależne jest od wieku,
  • przewlekły przebieg choroby, z okresami reemisji i nawrotów,
  • dodatni wynik na AZS z testów z krwi.
Dodatkowo pacjentom bardzo często towarzyszą również inne symptomy, takie jak:
  • suchość i swędzenie skóry,
  • rogowacenie przymieszkowe, które nazywane jest rybią łuską,
  • podwyższony poziom immunoglobuliny,
  • dodatnie wyniki na alergię, które wykonywane są z testów skórnych,
  • skłonność do nawrotów choroby,
  • natychmiastowe pojawianie się zmian skórnych przy kontakcie z alergenem,
  • zaostrzanie się wykwitów skórnych podczas ekspozycji na stres.
Warto pamiętać, że umiejscowienie zmian skórnych w atopowym zapaleniu skóry jest zależne od wieku. Rozpoznanie choroby daje szanse na właściwe podejście do pielęgnacji i budowanie nawyków, które ochronią przed nawrotami choroby.  

Atopowe zapalenie skóry - jakie badania warto wykonać?

Najprostszą, a także najbardziej pewną metodą diagnozowania atopowego zapalenia skóry jest określenie całkowitego stężenia przeciwciał IgE z krwi. Stężenie przeciwciał IgE podawane jest w jednostkach IU, a u 80% chorych na atopię ich poziom jest znacznie podwyższony.    Leczenie atopowego zapalenia skóry polega na stosowaniu maści i kremów natłuszczających, których działanie ma prowadzić do naprawiania uszkodzeń naskórka. Ponadto wiele pacjentów w okresach zaostrzenia choroby jest zmuszonych do stosowania preparatów steroidowych lub innowacyjnych leków przeciwzapalnych i fototerapii.