Laser do cięcia – czym kierować się przy jego wyborze

Rosnące potrzeby gospodarcze, przy jednoczesnej wysokiej konkurencyjności na rynkach zbytu i konieczności obniżenia kosztów produkcji, wymuszają wzrost automatyzacji. Dlatego zakłady zajmujące się cięciem blachy korzystają z najnowszej technologii, polegającej na wykorzystywaniu metody laserowej. Jeżeli firma zamierza wybrać odpowiedniej jakości laser do cięcia metalu, cena nie może stanowić podstawowego kryterium. Należy przede wszystkim postawić na parametry techniczne i możliwości aplikacyjne. Czym zatem należy się kierować przy wyborze lasera?

Rodzaj ciętego materiału

Oferta maszyn stosowanych do cięcia metali jest bardzo szeroka. Dlatego przy wyborze należy przede wszystkim zdiagnozować swoje potrzeby, czyli określić do cięcia jakiego rodzaju i jakiej grubości materiałów będą przeznaczone. Jeżeli materiały będą miały grubość powyżej 20 mm, najlepszym wyborem będzie waterjet albo wycinarka plazmowa bądź tlenowa. Do cięcia różnego rodzaju cienkich blach najlepszym urządzeniem jest laser do cięcia blachy. Doskonale sprawdzi się przy obróbce materiałów odbijających światło, takich jak: aluminium, miedź czy mosiądz. Dodatkowo nie wystąpi przy tym ryzyko uszkodzenia urządzenia.

Moc lasera do cięcia metalu

Rodzaj i grubość ciętego materiału będą miały istotny wpływ na dobór urządzenia o określonej mocy. Biorąc pod uwagę, że podstawową funkcją lasera jest cięcie materiałów cienkich, należy wybrać taką moc lasera, która zapewni maksymalny i ekonomiczny zakres aplikacji. Nierentownym posunięciem będzie zakup urządzenia o dużej mocy, która przy cięciu materiałów cienkich nie będzie wykorzystywana i w sposób znaczący przyczyni się podniesienia kosztów obróbki.

Szybkość i jakość cięcia

Moc lasera to nie jedyny parametr, jaki ma wpływ na przycinanie konkretnego materiału. Jedną z ważniejszych cech charakteryzujących laser do cięcia stali jest duża prędkość cięcia cienkich materiałów. Jest to możliwe dzięki odpowiedniemu sterowaniu średnicą skupionego promienia, który nie tylko wpływa na prędkość, ale i na jakość cięcia. ”Warto dobrać parametry optyki do rodzaju materiału użytego przy produkcji wyrobów, zgodnych z potrzebami klienta. Dzięki temu cięcie jest niezwykle precyzyjne i pozwala na tworzenie detali o skomplikowanych kształtach i niepowtarzalnej formie zbliżonej do prawdziwej sztuki” – twierdzą pracownicy firmy KROSTAL. Dodatkowym atutem jest gładka, pozbawiona zabrudzeń powierzchnia, która również stanowi świadectwo wysokiej jakości.

Firma oferująca klientom wyroby wysokiej klasy wybiera taki laser do cięcia metalu, który gwarantuje najwyższą precyzję cięcia w obrębie całego arkusza nawet przy najbardziej skomplikowanych zamówieniach. Dzięki temu poszerza swój asortyment, buduje zaufanie klientów i zyskuje nowe rynki zbytu.