Dom samotnej matki - jak się dostać?
Bycie samotną matką to nie lada wyzwanie i wymaga nie tylko doskonałej organizacji, ale także kreatywności oraz niejednokrotnie wiele siły. Wychowywanie dziecka jest niezwykle trudne zwłaszcza wtedy, kiedy kobieta nie może liczyć na niczyją pomoc. Z myślą o mamach, które borykają się z problemami finansowymi oraz samotną opieką nad maluszkiem powstały między innymi domy samotnej matki. Jak można się tam dostać? Komu przysługuje pobyt i na jakich warunkach tak właściwie się on odbywa?
Dom samotnej matki, jakie są warunki przyjęcia?
Czy każda mama, wychowująca dziecko bez pomocy jego ojca może ubiegać się o pobyt w domu samotnej matki? W teorii tak, jednak aby móc liczyć na to, że są realne szanse na pozytywne rozpatrzenie jej prośby powinna spełniać kilka warunków:
- Zdrowie lub życie jej i dziecka są poważnie zagrożone, jeżeli takiej pomocy nie uzyska.
- Nie ma odpowiednich środków finansowych na to, aby godnie żyć wraz z dzieckiem.
- O miejsce może się ubiegać również kobieta ciężarna, która wie, że po porodzie będzie miała trudności w zapewnieniu bezpiecznego schronienia swojemu maleństwu.
Co ciekawe, nie tylko kobiety z małymi dziećmi mogą liczyć na schronienie w takim miejscu. Wnioski mogą składać wszyscy opiekunowie prawni małoletnich, którzy nie mają warunków do tego, aby godnie się nimi zająć i potrzebują własnego kąta do zamieszkania.
Jak się dostać do domu samotnej matki?
Jakie są warunki przyjęcia do domu samotnej matki? Każdy zainteresowany pobytem tam powinien złożyć odpowiedni wniosek w Ośrodku Pomocy Społecznej, w miejscu, w którym aktualnie mieszka. Pracownicy socjalni mają 14 dni na skompletowanie niezbędnych dokumentów oraz przekazanie ich do starosty, który kieruje najbliższym domem dla samotnych rodziców. Myśląc o tym, jak dostać się do domu samotnej matki, należy brać uwagę, że będzie trzeba wykazać, chociażby niskie dochody lub brak możliwości do zamieszkiwania w jakimkolwiek innym lokalu. Niezbędny będzie także wywiad środowiskowy, zgoda ośrodka pomocy społecznej na pokrycie kosztów takiego pobytu, opinia lekarza, który potwierdzi, chociażby brak nałogów u rodzica, a także dokumenty dziecka, takie jak jego akt urodzenia. Konieczne jest także wyrażenie zgody na regulamin, jaki obowiązuje w takim miejscu.
Istnieją pewne wyjątki, które umożliwiają skierowanie do ośrodka dla mam w trybie natychmiastowym. Można na to liczyć w sytuacji, kiedy matka z dzieckiem są w niebezpieczeństwie, a ich życie jest poważnie zagrożone.
Jak długo można przebywać w domu samotnej matki i czy trzeba za to płacić?
Pobyt w tego typu miejscu jest dla zainteresowanych bezpłatny, a jego koszty pokrywa gmina, w której złożony został wniosek. Należy jednak wiedzieć, że aby placówka wyraziła zgodę na takie działania, samotna mama musi dopełnić wszelkich formalności, a także należeć do gminy lub miasta, w którym taki wniosek złożyła. Szacowane koszty takiego pobytu to około 50 zł na dobę. Najczęściej rodzic z małoletnim kierowani się tam na rok.
Jak wygląda życie w domu dla samotnych mam z dziećmi?
Opiekun wraz z dzieckiem mają w domu samotnej matki swój własny pokój. Kuchnia i łazienka są wspólne dla większej grupy. Mama lub tata mogą tam liczyć na pomoc, chociażby w opiece nad maluchem i załatwienie różnego rodzaju formalności niezbędnych do życia. Przed wprowadzeniem się trzeba zapoznać się również z regulaminem.
Poszukując konkretnych informacji jak się dostać do domu samotnej matki, warto udać się do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania ośrodka pomocy społecznej. Mimo tego, że istnieją pewne ogólnie przyjęte zasady, to każdy, kto rozważa podjęcie decyzji o wykonaniu takiego kroku z pewnością ma wiele pytań. Kiedy już uda się dopełnić formalności, samotny rodzic może liczyć na bezpieczne schronienie oraz pomoc, chociażby w podjęciu pracy i zdobycie środków finansowych na to, aby za niedługi czas opuścić placówkę i móc zapewnić sobie oraz dziecku godne warunki do życia. Pobyt w domu samotnej matki nie jest powodem do wstydu, a każdy kto decyduje się o niego wnioskować ma realną szansę na to, że wkrótce jego życie się zmieni.