narty

Gdzie jechać na narty do Szwajcarii?

Każdy miłośnik śniegu, krajobrazów i narciarstwa marzy o tym, aby móc uprawiać ten sport w Alpach Szwajcarskich, enklawie turystycznej, gdzie można spędzić kilka niezapomnianych dni. W Szwajcarii znajdziesz szeroki wachlarz możliwości, niezależnie od tego, czy jesteś ekspertem od narciarstwa, czy chcesz zacząć przygodę z tym sportem i poznać jego techniki od podstaw.

Gdzie na narty do Szwajcarii?

Oto szwajcarskie ośrodki narciarskie dla odważnych (i początkujących).

1. Ośrodek narciarski Zermatt

Jest to najwyżej położony obszar sportów zimowych w Alpach i najlepszy ośrodek narciarski w kraju, osiągający wysokość od 2500 do 3900 metrów z spadkiem około 2200 metrów. Matterhorn jest najbardziej kultową górą sportów śnieżnych w Europie i oferuje system tras o długości do 360 kilometrów, łączący trzy miasta turystyczne i dwa kraje (Szwajcarię i Włochy). W tym ośrodku narciarskim znajduje się również najwyższy na świecie wyciąg 3S, który zabiera narciarzy na lodowiec Matterhorn o wysokości 3.883 metrów. Ale bez obaw, ośrodek jest również przystosowany dla początkujących i najmłodszych członków rodziny. Ponadto ośrodek oferuje bezpłatną aplikację Zermatt Skiguide, dostępną jako GPS, która pomoże Ci poruszać się po spektakularnej scenerii i górach w okolicy z przydatnymi informacjami.

2. Ośrodek narciarski Davos Klosters

Z ponad 300 kilometrami przygotowanych tras zjazdowych jest to jeden z najwyższych i największych obszarów sportów zimowych w Europie. Składa się z kilku ośrodków narciarskich rozciągających się we wschodniej Szwajcarii, przy czym dwa główne centra znajdują się w Szwajcaria Davos i Kloster, oferując różne kombinacje połączonych ze sobą terenów narciarskich. Średnio zaawansowani narciarze znajdą tu dobre warunki do jazdy, ale bardziej doświadczeni mogą jeździć także na bardziej surowym terenie poza trasami, np. w rejonie Parsenn.

3. Ośrodek narciarski Verbier

Dla najbardziej doświadczonych narciarzy. W tym ośrodku znajdziesz ogromną ilość i różnorodność długodystansowych terenów, aby cieszyć się jednym z najbardziej stromych zjazdów na kontynencie: Tortin. Znajduje się on na naturalnym tarasie z widokiem na Grand Combin. Ponieważ ośrodek ten jest częścią obszaru narciarskiego Cztery Doliny (Verbier, Thyon, Veysonnaz i Nendaz), w którym jest do dyspozycji ponad 410 kilometrów tras narciarskich. Są tu również trasy dla średnio zaawansowanych narciarzy.

4. Ośrodek narciarski St Moritz

Narty w Szwajcarii - gdzie najlepiej? Ośrodek ten jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych ośrodków sportów zimowych na świecie. Dwukrotnie gościł zimowe igrzyska olimpijskie, w 1928 i 1948 roku, a także Puchar Świata w Snow Polo w 2018 roku. Ale ten ośrodek narciarski zaprasza również początkujących i narciarzy o różnym stopniu zaawansowania, dlatego warto raz w życiu odwiedzić ten ośrodek, aby zachwycić się wspaniałym otoczeniem i pasją do tego sportu.

5. Ośrodek narciarski Jungfrau

Położony na trzech szczytach masywu Jungfrau, z których wszystkie sięgają 4.000 metrów, ośrodek narciarski oferuje 206 kilometrów tras. Posiada kolejkę Jungfraubahn, która łączy Kleine Scheidegg z najwyżej położoną stacją kolejową na kontynencie, sięgającą prawie 3500 m n.p.m. Początkujący narciarze znajdą łagodniejsze i bardziej komfortowe tereny narciarskie w okolicy Wengen, natomiast bardziej zaawansowani narciarze lepiej odnajdą się na bardziej wymagających stokach w okolicy De Mürren. Schilthorn, na wysokości prawie 3000 metrów, jest legendą narciarstwa, ponieważ jest miejscem największego na świecie amatorskiego wyścigu, znanego jako Black Diamond Inferno.

6. Ośrodek narciarski Saas-Fee

Ten ośrodek narciarski zdobył najwyższe uznanie w Best Ski Resort Awards za jakość i niezawodność swojego śniegu. Z 26 trasami rozłożonymi na 150 kilometrach terenu do jazdy na nartach i 1800 metrami pionowego spadku, nadaje się głównie dla średnio zaawansowanych narciarzy. Ponadto ośrodek ten posiada 23 kilometry tras  dla najbardziej zaawansowanych narciarzy. Wreszcie jest tu także 37 kilometrów terenu dla początkujących narciarzy, co oznacza, że ten ośrodek narciarski jest także odpowiedni i naprawdę wygodny do zorganizowania rodzinnego wyjazdu w celu zapoznania się z tym sportem śnieżnym.

7. Ośrodek narciarski Engelberg-Titlis

Góra Titlis jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Szwajcarii, a dostęp do niej i przyjemność z niej czerpać można całoroczną kolejką linową. Ośrodek położony jest 45 minut jazdy od Lucerny i godzinę od Zurychu. W zimie jest to jeden z największych rodzinnych ośrodków sportowych w centralnej Szwajcarii. Posiada ponad 80 kilometrów tras specjalnie dla początkujących i średnio zaawansowanych narciarzy, podzielonych na 27 kilometrów łatwych tras, 47 kilometrów dla średnio zaawansowanych i 8 kilometrów dla zaawansowanych narciarzy. Jak można się spodziewać, najbardziej strome zbocza znajdują się w wyższych partiach i na lodowcu, gdzie nachylenie wynosi 609 metrów.