Jak zaprojektować taras drewniany?
Taras drewniany to idealne dopełnienie aranżacji ogrodu. Jedną z jego największych zalet jest doskonałe komponowanie się z wieloma stylami. Beton, cegła i oczywiście drewno idealnie łączą się z estetyką otoczenia. Drewniane konstrukcje niezależnie od odcienia bardzo lubią się z zielenią. Kolejnym dużym plusem jest względnie niski koszt tarasu drewnianego. Sama konstrukcja jest relatywnie tania i wcale nie wymaga wielu umiejętności manualnych.
Warto również wspomnieć o tym, że drewno tarasowe występuje w wielu kolorach i rozmiarach. Są to warianty, dzięki którym można wybrać coś pod swój indywidualny gust. Mowa tu przykładowo o deskach litych lub specjalnie profilowanych. Aby ułatwić użytkowanie z tego rodzaju materiałów, są one zwykle wcześniej impregnowane za pomocą odpowiednich środków. Dzięki temu służą przez lata znosząc dobrze próbę czasu. Projektowanie tarasu w Poznaniu lub w innym mieście będzie się różnić ze względu na rzeźbę terenu.
Jakie narzędzia się przydadzą?
Przed przystąpieniem do realizacji tego projektu należy zebrać odpowiednie narzędzia.
Jednym z nich będzie piła. Może być ręczna lub mechaniczna, zależy to jedynie od preferowanego rodzaju. Jeden i drugi produkt sprawdzi się dobrze.
Wkrętarka i młotek to także niezbędne urządzenia. Chyba każdej pracy budowlanej musi towarzyszyć też odpowiednie miarka. Ten przypadek nie stanowi wyjątku.
Kiedy narzędzia są skompletowane, nadszedł czas pewnych wyborów. Dotyczą one tego, z jakiego materiału zostanie wykonany taras i czym się go za impregnuje. Projekt obejmuje też inne aspekty estetyczne. Chodzi tu głównie o powierzchnię. Może być klasycznie płaska lub posiadać różne ozdoby, na przykład w postaci balustrad. Takie warianty będą wymagały innych rozwiązań oraz odmiennego podejścia.
Praktyczna instrukcja
Pierwszym elementem, jak wcześniej wspomniano, powinno być zebranie odpowiednich narzędzi i wybranie rodzaju podłoża. Należy zdecydować się na określony typ oraz fundament. Z praktycznego punktu widzenia taras musi być suchy, równy i pozbawiony miejsc z nierównościami. Konstrukcję powinna charakteryzować stabilność, tak aby służyła przez wiele lat i nie uległa zapadnięciu się. Warto także wspomnieć o cenach projektowania tarasu. Poznań charakteryzuje się relatywnie płaskim terenem, w odróżnieniu od miejscowości w górach, dlatego koszt projektu i realizacji będzie inny w zależności od miasta i użytych materiałów.
Na co zwrócić jeszcze uwagę? Układanie desek tarasowych powinno się wykonywać w określony sposób. Jest to element kluczowy nie tylko dla estetyki samego tarasu, ale także komfortu korzystania z niego. Przycięte deski należy zamontować przy użyciu wkrętów, choć alternatywę stanowią gwoździe. Trzeba też pamiętać o pozostawieniu odpowiednich szczelin dylatacyjnych. Na samym końcu przychodzi czas na impregnację, jednak przed nałożeniem preparatu drewno powinno być suche i osłonięte folią lub inną warstwą ochronną przed szkodliwym działaniem pogody. Po wyschnięciu impregnatu przychodzi czas na dekoracje. Tutaj każdy może użyć swojej wyobraźni, aby stworzyć swój przytulny kąt.