monitoring

Systemy CCTV - jakie są ich korzyści

System CCTV to stosunkowo nowa technologia, znana również pod nazwą monitoringu wizyjnego lub telewizji przemysłowej. Swoje zastosowanie znajduje w przypadku wszelkiego rodzaju miejsc, w tym domów, sklepów, biur, obiektów przemysłowych oraz budynków publicznych. Jego podstawowym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa poprzez zapobieganie wandalizmowi, a także włamaniom.

CCTV – co to takiego?

System CCTV to skrót od Closed-Circuit Television, co oznacza telewizję w obwodzie zamkniętym. Ma to związek z tym, że wszystkie elementy systemu są ze sobą ściśle połączone, a obraz uchwycony przez kamery może zostać odebrany tylko w centrum odbiorczym przez uprawnione do tego osoby. Systemy CCTV są zróżnicowane pod względem stopnia zaawansowania, sposobu transmisji obrazu, a także sprzętu. Na rynku spotkamy się z niejednym system monitoringu, który wykorzystuje sztuczną inteligencję, a obraz może być transmitowany w systemie IP, technologii HD-SDI bądź HD-CVI.

Z czego składa się system monitoringu?

System monitoringu CCTV składa się oczywiście z kamer (analogowych, cyfrowych lub IP) – w zależności od potrzeb można zamontować ich różną ilość, zarówno na zewnątrz budynku, jak i wewnątrz. Każda z nich jest podłączona kablem koncentrycznym do rejestratora, dzięki czemu możemy odbierać obraz w czasie rzeczywistym. Wyjątkiem jest oczywiście rozwiązanie wykorzystujące system analogowy, jednak obecnie jest ono najczęściej zastępowane bardziej nowoczesnymi opcjami. System CCTV składa się ponadto z monitorów, klawiatur sterujących oraz Personal Video Recorder, czyli urządzenia nagrywającego obraz w formacie cyfrowym i zapisującego go na dysku. Co więcej, system monitoringu może zostać wyposażony w dodatkowe funkcje dzięki obecności teleobiektywów, pozycjonerów, czujników zmierzchu, lampy na podczerwień czy inteligentnej analizy nagrań, za którą odpowiadają kamery IP.

Dlaczego warto zainstalować system CCTV?

System CCTV jest rozwiązaniem wykorzystywanym na szeroką skalę – od domów prywatnych, przez biura i fabryki, po miejsca publiczne, takie jak galerie handlowe, banki czy autobusy. Dzięki swojej funkcjonalności, która może być mniej lub bardziej rozbudowana, zarówno zagwarantuje bezpieczeństwo ludziom, jak i zabezpiecza mienie.

System monitoringu CCTV rejestruje niepożądane osoby oraz niebezpieczne sytuacje

Nowoczesne systemy CCTV gwarantują wysoką jakość obrazu, co jest nieocenione podczas weryfikowania sprawcy przestępstwa. Statystyki pokazują jednak, że już sama obecność kamer skutecznie zmniejsza ich ilość. Tym samym system doskonale zabezpiecza mienie oraz gwarantuje bezpieczeństwo pracownikom, domownikom, a także osobom postronnym. Zaawansowane rozwiązania automatycznie wykrywają ponadto takie nieprawidłowości jak obecność osoby w miejscu niedozwolonym, wyniesienie z terenu przedmiotu lub umieszczenie go w nieodpowiednim miejscu, a także różnego rodzaju zjawiska, na przykład pożary.

System CCTV pozwala rejestrować przebieg procesów produkcyjnych

Dużą zaletą montażu systemu CCTV w fabrykach i zakładach produkcyjnych jest to, że pozwala on obserwować, czy procesy produkcji przebiegają poprawnie. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie ich wydajności oraz optymalizacja pod innymi kątami, co przekłada się na wzrost zysków. Co więcej, system monitoringu może służyć do kontroli pracy zatrudnionych osób.

System monitoringu CCTV łączy się z pozostałymi systemami bezpieczeństwa

System CCTV może wchodzić w skład systemu zarządzania obiektu, który łączy w sobie wszelkie stosowane w obiekcie systemy bezpieczeństwa. Tym samym reakcja na niespodziewane i kryzysowe sytuacje może zostać znacznie usprawniona.

Dobrze zaplanowany system CCTV to podstawa

Aby system monitoringu rzeczywiście mógł spełniać swoją funkcję, powinien zostać zaplanowany zgodnie z wymaganiami technicznymi, przepisami oraz warunkami panującymi w budynku i wokół niego. Tak odpowiedzialne zadanie warto powierzyć specjalistom – https://www.geotechnology.pl/ to zespół fachowców, który zadba o każdy szczegół.