nieruchomość

Co trzeba wiedzieć o prawie nieruchomości w Polsce?

Prawo nieruchomości w Polsce charakteryzuje się dosyć sporym stopniem skomplikowania. Przepisy z nim związane zawarte są w wielu aktach prawnych, dlatego decydując się na inwestycję w nieruchomość lub rozwiązanie kluczowej sprawy związanej z lokalem, warto skonsultować się ze specjalistą, który zajmie się wszelkimi formalnościami. Co trzeba wiedzieć o prawie nieruchomości w Polsce?

Prawo nieruchomości Kraków - co warto na jego temat wiedzieć?

Prawo nieruchomości w Krakowie i nie tylko odznacza się dużym stopniem skomplikowania, a wśród kluczowych źródeł prawa, które są z nim związane, można wymienić Kodeks cywilny, ustawę Prawo Spółdzielcze, ustawę o własności lokali, ustawę o gospodarce nieruchomościami czy ustawę o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. To jednak nie wszystkie źródła prawa składające się na prawo nieruchomości, dlatego w razie potrzeby uzyskania istotnych informacji, warto skonsultować się z profesjonalistą.

Przedsiębiorstwa, które zajmują się obrotem nieruchomościami, powinny podjąć współpracę z odpowiednią i zaufaną osobą. Dzięki temu wszelkie niejasności staną się klarowne, a działania będą płynne, a przede wszystkim zgodne z obowiązującym prawem.

Prawo nieruchomości Kraków - jaki jest jego przedmiot?

Zastanawiając się nad przedmiotem prawa nieruchomości, można wymienić trzy podstawowe rodzaje nieruchomości, a mianowicie budynkowe, gruntowe oraz lokalowe. W związku z ujętymi w Kodeksie cywilnym zapisami, kwestie związanie z obrotem nieruchomościami oraz ich problematyką należą do zagadnień objętych prawem rzeczowym. W wyniku tego, prawa związane z własnością są uważane za części składowe nieruchomości.

Biorąc pod uwagę porządek prawny w Polsce podstawową formą, jest tak zwana własność pełna. W związku z tym właściciel może w wybrany przez siebie, zgodny z prawem sposób dysponować i korzystać z nieruchomości. Warto jednak mieć na uwadze, że swoboda zarządzania obiektem jest określona przez poszczególne przepisy ustaw, a także zasady współżycia społecznego oraz społeczno-gospodarcze przeznaczenie prawa własności.

Warto również wspomnieć o kolejnej odmianie prawa własności, jaką jest współwłasność łączna lub w częściach ułamkowych. Pierwsza z nich charakteryzuje się tym, iż właściciele nie dysponują określonymi udziałami, a także nie mogą rozporządzać swoją częścią. To model, który możliwy jest w przypadku stosunków prawnych, wśród których można wymienić małżeństwo. W momencie, w którym relacja ustaje, współwłasność łączna przechodzi we współwłasność w częściach ułamkowych.

Dlaczego warto skorzystać z usług specjalisty z zakresu prawa nieruchomości w Krakowie?

Skorzystanie z usług świadczonych przez profesjonalistę wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim specjalista posiada bogatą wiedzę i umiejętności z zakresu prawa nieruchomości, dzięki czemu klient zyskuje gwarancję rzetelnego podejścia do sprawy. To również dodatkowe wsparcie i pewność, że wszelkie działania będą wykonywane zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem.