Kategorie
Uncategorized

Czym jest kontrola dostępu?

Kontrola dostępu w Krakowie zyskuje na popularności. Nazwa może i brzmi tajemniczo, jednak jest to nic innego jak szereg elektronicznych rozwiązań, które służą zapewnieniu bezpieczeństwa danego obiektowi i są powszechnie stosowane, chociaż występują w różnych wariantach.

Czym jest kontrola dostępu? Kraków

Są nimi sposoby na zabezpieczanie dostępu do danego budynku lub znajdującego się w nim pomieszczeń za pomocą elektronicznych urządzeń. Z roku na rok kontrola dostępu coraz częściej zastępuje klucze i osoby pilnujące wejść. Kontrola dostępu umożliwia szczególne uwzględnienie, kto ma mieć dostęp do danych miejsc. Nie jest to trudny do upilnowania i kłopotliwy klucz czy nieskuteczny napis o zakazie wstępu dla osób spoza obsługi, ale szczególna i bezpieczna metoda zabezpieczeń, która umożliwia bieżące nadzorowanie obiektu przez administratora.

Najczęściej spotykaną formą kontroli dostępu są nawet wideodomofony i domofony. Podmiot chcący uzyskać wstęp do danego budynku czy pomieszczenia musi podać odpowiedni kod PIN, który może być unikalny i ogólny. Istnieje też możliwość kontakt podmiotu z osobą administrującą wejście, więc kontrola osób jest łatwiejsza i sprawdza się w przypadku m.in. mniejszych budynków.

Wyróżniamy także czytniki kodów kreskowych, magnetyczne itp. Dzięki nim przy użyciu m.in. karty plastikowej z nadrukowanym kodem kreskowym możliwe jest odblokowanie dostępu do danego obiektu przez osobę do tego upoważnioną w ten sposób. Wyżej w hierarchii są czujniki linii papilarnych, gdzie wykorzystuje się odcisk palca do zdjęcia blokady. Alternatywą są czujniki twarzy, które analizują rysy twarzy osób próbujących wejść do danego pomieszczenia i na tej podstawie decydują o wpuszczeniu kogoś do pomieszczenia.

Należy też pamiętać, że kontrola dostępu (Kraków) nie jest wyłącznie metodą zabezpieczenia wejścia. Określa się tak również przyciski, które odblokowują awaryjne wyjście w razie niebezpieczeństwa.

Gdzie się stosuje kontrolę dostępu i czy warto?

Nieocenionym miejscem dla kontroli dostępu są duże korporacje, które mają wielu pracowników. Wydawanie każdemu z nich indywidualnego klucza jest kłopotliwe i kosztowne. W praktyce nie jest możliwe upilnowanie każdego z nich z osobna i istnieje ryzyko oddawania przez pracowników dostępu przez osoby spoza firmy. W rzeczywistości nie ma nad tym kontroli, a czasami jest potrzeba, aby pojedyncze pomieszczenia jak serwerownie były ściśle zabezpieczone przez ludzi zatrudnionych na całkiem innych stanowiskach.

Kontrola dostępu poza dużymi firmami sprawdza się na wyciągach narciarskich, parkingach, imprezach masowych. Ponadto mimo postrzegania kontroli dostępu jako drogiej do instalacji, to tak nie jest i dlatego też dzięki możliwościom jej konfiguracji, możliwe jest jej zastosowanie w odpowiedzi na konkretne potrzeby w średnich i małych firmach. Mimo zaawansowania ta metoda zabezpieczeń jest łatwa w zarządzaniu i można ją rozbudować, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Bezpieczeństwo będzie zagwarantowane przy odpowiednim podejściu w temacie kontrola dostępu w Krakowie.