Jak zrobić prysznic bez brodzika?
Coraz częściej w nowoczesnych łazienkach nie może zabraknąć prysznica wyeksponowanego za pomocą kabiny prysznicowej. Takie rozwiązanie jest nie tylko praktyczne, ale również zajmuje stosunkowo niewiele miejsca i sprawia, że łazienka z osobnym prysznicem jest bardziej funkcjonalna. Rosnącym powodzeniem cieszy się obecnie prysznic bez brodzika. Czy wykonanie takiej konstrukcji jest skomplikowane i czy można ją zaadaptować do każdej łazienki?
Jak zrobić prysznic bez brodzika?
Czym różni się prysznic bez brodzika od kabiny, w której znajduje się ta mini wanna? Przede wszystkim tym, że inaczej planuje się odpływ spływającej wody. By zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, jak zrobić prysznic bezbrodzikowy, trzeba uwzględnić najpierw odpowiednie nachylenie podłoża. Eksperci są zdania, że wystarczy, aby spadek w podłodze pod prysznicem bez brodzika wynosił 2%, co oznacza, że trzeba jego nachylenie dostosować do metrażu łazienki.
Zatem jak zrobić prysznic bez brodzika – najlepiej od razu zdecydować się na pomoc fachowca, który na co dzień zajmuje się wykonywaniem odpływu liniowego. Taki bowiem odpływ jest kompatybilny z kabiną prysznicową, w której nie planuje się korzystać z brodzika.
Pomimo tego, że prysznic bez brodzika kojarzy się bardziej z tym, co widać, czyli z elegancką kabiną typu walk-in, to właśnie odpływ odgrywa tutaj kluczową rolę.
Prysznic bez brodzika – jak zrobić, żeby nie było usterek?
Zanim zdecydujesz się na prysznic pozbawiony brodzika, musisz wiedzieć, czy w Twojej łazience na pewno będzie to dobre i możliwe rozwiązanie. Musisz pamiętać o tym, że Twoja łazienka nie powinna mieć podłogi na innym poziomie, niż podłogi w pozostałych pomieszczeniach. Ponadto, gdy mieszkasz w bloku, może się okazać, że nie uda się wykonać odrębnego odpływu liniowego, bo albo konstrukcja budynku na to nie pozwoli, albo nie uzyska się zgody od właściciela na tak poważne zmiany.
Prysznic bez brodzika jak zrobić, jeśli metraż nie jest zbyt duży? Tym akurat nie musisz się przejmować, jeżeli powyższe problemy nie dotyczą akurat Twojej indywidualnej sytuacji. Jednak zanim przystąpisz do montażu takiego prysznica, musisz dokładnie wszystko zaplanować. Z tego też powodu kabinę prysznicową i wszystkie niezbędne materiały zamawia się dopiero wtedy, gdy wiadomo, jaką przestrzeń ma zająć prysznic bezbrodzikowy. Do takiej inwestycji podchodzisz więc zupełnie odwrotnie, niż wtedy, gdyby interesował Cię prysznic wyposażony w brodzik.
Prysznic bez brodzika – jakie elementy są niezbędne?
Stabilizator szyby prysznicowej
Żeby prysznic bez brodzika był w pełni bezpieczny i funkcjonalny, przyda się stabilizator szyby prysznicowej. Czym jest taki stabilizator? To specjalnie wyprofilowany drążek z końcówką, do której można przymocować szybę. Mocuje się go w miejscu, gdzie otwiera się drzwi prowadzące do kabiny walk-in. Stabilizator szyby prysznicowej jest jednym z tych elementów konstrukcji, które nie rzucają się w oczy, pomimo tego, że są widoczne, dlatego też nie poświęca się im wiele uwagi. Bez niego jednak szyba mogłaby spać, potłuc się i pokaleczyć osobę, która bierze prysznic lub ma taki zamiar.
Kratka odpływowa
Kratka odpływowa musi być odpowiednio dobrana do powierzchni, jaką zajmuje prysznic i cała kabina. Trzeba wybrać taką, by woda mogła swobodnie przez nią spływać, a jednocześnie, aby np. włosy, czy biżuteria mogły pozostać na takiej kratce. Dobrze dobrana kratka odpływowa pozwoli łatwo utrzymać kabinę bez brodzika w czystości, a także nie doprowadzi pośrednio do zapchania odpływu.
Szyba do kabiny
Nie sposób wyobrazić sobie prysznica bez brodzika i okalającej go kabiny prysznicowej. W ofertach firm wytwarzających kabiny i prysznice można znaleźć szereg propozycji dotyczących konstrukcji typu walk-in, np. z jednymi tylko drzwiami, z dwoma, czy takie, które nie wymagają ani otwierania, ani zamykania drzwi szklanych.
Płytki na podłogę
Jako że woda będzie swobodnie spływać do dobrze wykonanego odpływu, nie może w takiej łazience zabraknąć płytek na podłodze. Dzięki nim zarówno prysznic bez brodzika, jak i całą łazienkę uda się uchronić przed zalaniem. Sprawdza się to również wtedy, gdyby doszło do awarii pralki, czy zlewu i woda rozlewałaby się po całej posadzce. Płytki zabezpieczą przed przeciekaniem wody, a jednocześnie ich powierzchnia sprawi, że woda szybko dostanie się do rur kanalizacyjnych.