W jakim celu szlifuje się posadzki betonowe?
Ważnym elementem podczas budowy, na który warto zwrócić uwagę, jest bez wątpienia szlifowanie posadzki. Wyróżniamy dwa sposoby zajmowania się taką nawierzchnią: ręczny lub przy użyciu maszyn elektrycznych. Jednak przed przejściem do głównego pojęcia warto sobie przypomnieć pewne ważne pojęcia, takie jak:
- podłoga – to rodzaj konstrukcji, która składa się z jednej lub kilku warstw. Układa się je na stropie albo na warstwie chudego betonu, jaką jest grunt;
- posadzka – to pierwsza warstwa, tak zwana wykończeniówka podłogowa. Najczęściej powstaje z płytek, terakoty itp.;
- podkład podłogowy – warstwa, którą układa się bezpośrednio na posadzkę. Pełni rolę wyrównującą powierzchnię. Może być to np. strop przed ułożeniem warstw wierzchnich;
- samopoziomująca wylewka – to nietypowy rodzaj podkładu podłogowego. Za jego pomocą jesteśmy w stanie wyrównać wszystkie niedoskonałości wykonawcze zaraz przed ostatecznym położeniem posadzki.
Z czego zrobiona jest podłoga?
Teraz przejdźmy do ważnego kolejnego etapu, jakim jest budowa podłogi. Składa się z następujących elementów:
- posadzka betonowa – musi mieć minimalną klasę C 16/20 (dawne jej oznaczenie B20). Beton przywozi się na budowę, używając do tego celu betoniarek. To właśnie ten materiał idealnie nadaje się do szlifowania, a w późniejszym etapie polerowania;
- jastrych cementowy – to rodzaj mieszaniny piasku, cementu oraz wody dodanych w odpowiednich proporcjach;
- jastrych anhydrytowy – z roku na rok zyskuje na popularności pomimo wzrastających cen takiego rozwiązania. W porównaniu do innych materiałów ma jedną przeważającą zaletę - trzykrotnie lepiej przewodzi ciepło w porównaniu do różnych pozostałych surowców.
Czy przed użyciem posadzki trzeba szlifować podkład podłogowy?
Odpowiedź jest prosta. Wszystkie trzy warstwy podkładów podłogowych, o których wspomniano w tym artykule, należy wyszlifować. Ta czynność pozwoli nam na pozbycie się luźnych elementów, które znajdują się na podłożu. Są to takie powłoki jak mleczko cementowe czy skórki wapienne. Dodatkowo otwieramy pory w posadzce, usuwając zabrudzenia, które pochodzą z całego cyklu budowy. Zazwyczaj szlifuje się całość na maksymalną głębokość 2 lub 3 mm. Czasem jednak zachodzi potrzeba głębszego zeszlifowania warstwy nawet i do głębokości 6 mm.
Szlifowanie posadzki – na czym polega? Dwie metody
Ręczne szlifowanie posadzki
W domach szlifowanie posadzek betonowych przeprowadza się przy użyciu niewielkiej kątowej szlifierki, która ma średnice tarczy garnkowej 115 mm, 125 mm lub ewentualnie dużego modelu kątowego z tarczą garnkową o średnicy 180 mm. Warto jednak zaznaczyć, że proces ten jest czasochłonny, dlatego powinniśmy z niego korzystać tylko w momencie styczności z powierzchnią bardzo małą i trudnodostępną. Nie możemy również zapomnieć o tym, że szlifierka ręczna musi mieć osłonę pyłową, a także cały zestaw należy podpiąć do odkurzacza przemysłowego w trakcie pracy.
Mechaniczne szlifowanie posadzki
Najważniejszy etap w momencie chęci przeprowadzenia szlifowania posadzki jest wybór tej jedynej odpowiedniej maszyny, która będzie miała tarcze lub segmenty diamentowe dostosowane do zlecenia, jakie będziemy wykonywać. Decydując się na szlifierkę, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na dopasowanie pod wielkość powierzchni i rodzaj podłoża. Bardzo ważne, aby przy wyborze wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.
Wyróżniamy 3 maszyny do szlifowania betonu:
- jednogłowicowe o szerokości roboczej 250 mm. Mają wagę od ok. 40 do 230 kg;
- jednogłowicowe, które mają szerokość roboczą 400 mm i wagę od ok. 80 do 120 kg;
- trójgłowicowe (inaczej nazywane wielogłowicowe) mają szerokość roboczą od 435 do 800 mm i wagę od ok. 120 do 600 kg.
Nie możemy zapomnieć o czynniku, jakim jest zasilanie elektryczne. Zakupić do tego celu możemy:
- szlifierki jednofazowe o natężeniu 16 A, napięciu 230 V i mocy od 1,5 kW do 2,2 kW;
- szlifierki trójfazowe o natężeniu 16 A i 32 A, napięciu 400 V i mocy od 3 kW do 15 kW.